Publiskā uzlāde > e-tron ikdienas dzīvē > Audi tron > Sākumlapa

Publiskā uzlāde

Pastāv vairāki veidi, kā uzlādēt elektroautomobili, tomēr ir svarīgi atrast savam ikdienas ritmam piemērotāko un ērtāko uzlādes iespēju. Gadījumā, ja nav iespējas veikt elektroautomobiļa uzlādi mājas apstākļos, vai arī reizēs, kad jāmēro garākas ceļa distances, lieti noder publiski pieejamās elektroautomobiļu uzlādes stacijas.

Elektrotransports Latvijā

CSDD dati liecina, ka līdz 2019. gada janvārim Latvijā reģistrēti 442 vieglie elektroautomobiļi. Līdz ar elektroautomobiļu skaita pieaugumu, turpina augt arī publisko pieejamo elektroautomobiļu uzlādes staciju skaits. Uzlādes stacijas pieejamas kā lielākajās Latvijas pilsētās, piemēram, Rīgā, Jelgavā, Liepājā, tā arī valsts reģionos un mazpilsētās. Liela daļa uzlādes staciju atrodas pieturvietās, taču daļa staciju uzstādītas pie viesnīcām, kā arī atpūtas vietām. Šobrīd Latvijā kopumā pieejamas 98 uzlādes stacijas, no kurām 72 ir ātrās uzlādes stacijas – ar jaudu līdz pat 50kW. Pieejamas arī uzlādes stacijas, kurās jauda sasniedz 75kW.

e-tron

Elektroautomobiļu uzlādes staciju apmaksas veidi

Latvijā ir pieejamas vairākas elektroautomobiļu uzlādes stacijas, kur uzlādēt automobili var bez maksas, taču privātajās elektroautomobiļu uzlādes stacijās cena un maksāšanas veids var atšķirties.

Viens no uzlādes staciju tīkliem ir e-mobi, kur uzlādes maksa ir 0,15 EUR/min, taču, lai varētu veikt uzlādi šī tīkla nodrošinātajās uzlādes stacijās, jāiegādājas e-mobi uzlādes karte, kas pieejama par 3,53 EUR. Ērtākai e-mobi rēķinu apmaksai iespējams veikt Automātisko maksājumu no norēķinu kartes (AMNK).

Latvenergo mājas lapā uzskaitīto uzlādes staciju maksa ir atkarīga no to atrašanās vietas. Visās pieejamajās elektroautomobiļu uzlādes stacijās uzlāde ir bez maksas, taču, ja stacija atrodas privātā stāvlaukumā, jāveic samaksa par uzturēšanos stāvlaukumā.

E-motion, savukārt piedāvā trīs bezmaksas, publiski pieejamas elektroautomobiļu uzlādes stacijas, kas atrodas Jūrmalā, Tērvetē un Spārē.

e-tron

Ieguvumi, ko sniedz elektroautomobilis

Veicinot videi draudzīgas braukšanas paradumus, elektroautomobiļu īpašniekiem un vadītājiem tiek piedāvāti vairāki atvieglojumi un priekšrocības. Piemēram, elektroautomobiļiem netiek piemērots transportlīdzekļu ekspluatācijas nodoklis, savukārt uzņēmumiem, kas iegādājas elektroautomobili, ir samazināta uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likme – 10,00 eiro mēnesī (iepriekš: 42,69 eiro mēnesī). Tāpat arī elektroautomobiļiem, kas aprīkoti ar īpašajām numura zīmēm, atļauts braukt pa sabiedriskā transporta joslām, tādā veidā ikdienas pārvietošanos padarot krietni raitāku. Lai atvieglotu ikdienas stāvvietu apmaksas jautājumus, Liepājā, pašvaldības maksas stāvvietās un Rīgā, “Rīgas satiksmes” apsaimniekotajās autostāvvietās elektroautomobiļus drīkst novietot bez maksas, savukārt, Jūrmalā elektroautomobiļu īpašnieki ir atbrīvoti no iebraukšanas maksas.

Uzlādes jauda ir atkarīga no elektrotīkla savienojuma kontaktligzdas, valstī esošā sprieguma, pieejamo fāžu skaita un konkrētās elektroinstalācijas klienta mājoklī. Tāpēc to ir iespējams individuāli samazināt. Barošanas kabelis ar industriālo kontaktligzdu un uzlādes sistēmas darbības bloks ir savstarpēji saderīgi un nodrošina noteiktu uzlādes jaudu. Tehniski ir iespējams nomainīt barošanas kabeli pret citu, taču tādā gadījumā var samazināties uzlādes efektivitāte.