Gandrīz kā maģija > Nākotne > Audi Latvija | Audi.lv
Audi Latvija | Audi.lv Nākotne
Gandrīz kā maģija

Gandrīz kā maģija

Samazināts interjera dizains, augsto tehnoloģiju brilles un vadības elementi, kas tuvojas lietotājam – tās ir Audi dimensijas, jaunajā jauktajā realitātē balstīta Audi activesphere konceptautomobiļa izmantošanas koncepcija.

Kopija: Bernds Cereless (Bernd Zerelles) – Foto: Matiass Cīglers (Matthias Ziegler)AUDI AG Lasīšanas laiks: 7 min

Attēlotais transportlīdzeklis ir konceptautomobilis, kas nav pieejams kā sērijveidā ražots transportlīdzeklis.

A look into the cockpit of the Audi activesphere concept.

Roka gaisā veic smalku žestu, it kā grieztu tālruņa ripu. Tikai ar plaukstas uzsitienu pēc tam roka tiek pavilkta pa kreisi. Tā ir Audi activesphere konceptautomobiļa maketā sēdošās Audi lietotāju pieredzes plānotājas Kristīnas Hūberes roka. Viņa noņem savas augsto tehnoloģiju brilles – un pasmaida: „Runa ir tikai par intuitīvu kustību; tā darbojas Audi dimensijas.” Kristīnai blakus sēdošais Audi papildinātās un virtuālās realitātes koordinators un jauktās realitātes eksperts Jans Flīgers piekrīt: „Mēs saviem klientiem nodrošinām sensoru tehnoloģiju, kas darbojas abos virzienos. Es sniedzu lietotājiem nepieciešamo informāciju. Vienlaikus man ir iespēja uzzināt, ko lietotāji patiesībā ar to vēlas darīt.”


Mock-up of the Audi activesphere concept.
Jan Pflüger wearing mixed reality glasses.

Kristīna un Jans izstrādā inovatīvu Audi activesphere konceptautomobiļa izmantošanas koncepciju. Grafiskā lietotāja saskarne (GUI) vairs netiek pastāvīgi attēlota tikai vienā vietā, uz ekrāniem vai projicēta, kā tas bija līdz šim, tagad to reproducē vajadzīgajā vienā un vajadzīgajā laikā – tā vairs nav tikai divdimensiju, bet gan trīsdimensiju. Kad valkājat jauktās realitātes brilles, darbības elementi kļūst redzami trīsdimensiju telpā, un jūs varat mijiedarboties ar saturu, šajā telpā izmantojot dabiskus žestus.

Kristīna: „Šajā izmantošanas koncepcijā nav klasisko ekrānu, kur nospiežat uz izvēlētā satura. Lai noteiktu, kas ir lietotāja fokusā, un pārvietotu vadības elementu savā virzienā, brillēs tiek izmantoti sensori.” Izklausās vienkārši, bet patiesībā tas ir ļoti sarežģīti. Fakts, ka automobilī tiek izmantoti sensori, lai saprastu, kāda ir apkārtne, ir kļuvis par mūsdienīgu faktoru. Taču absolūts jaunums ir tas, ka jauktās realitātes brilles piedāvā vadītājam tādu pašu sensoru tehnoloģiju, lai viņus novietotu telpā. Jans: „Mēs vēlamies izveidot telpisku mijiedarbību un izmantot vismodernākās šobrīd pieejamās jauktās realitātes tehnoloģijas. Atšķirībā no virtuālās realitātes brillēm, kas jūs izolēs no reālās pasaules, pasauli ap mani jūs faktiski varat redzēt jauktās realitātes briļļu caurspīdīgajos displejos. Pēc tam jūsu redzes laukā tiek attēlota jebkāda izmantošanai piemērota informācija.” Jans gandrīz godbijīgi paceļ brilles, pagroza tās gaisā un aplūko no visām pusēm.

Jauktās realitātes brilles, kas novieto autovadītāju telpā, ir aprīkotas ar vairākiem sensoriem un kamerām. Tās palīdz kontekstualizēt tuvāko apkārtni, pieredzi ar brillēm programmējot tā, ka visas vadības ierīces parādās tieši vajadzīgajās vietās.


Jan, Christina and the mock-up inside a room for vehicle development.

Mēs saviem klientiem nodrošinām sensoru tehnoloģiju.

Jans Flīgers

A look through the MR glasses with topography information projected on the real landscape.
Jan wearing mixed reality glasses.

Un vēl: Virtuālā vadība ir inteliģenta un pārvietojas lietotāja virzienā. Kamēr viņi bezmērķīgi skatās apkārt, nekas nenotiek. Lietotāja saskarnes elementi, kas aktivizē dažādas darbības, paliek neaktīvi. Bet, tiklīdz lietotājs koncentrē acu skatienu uz vienu no šiem elementiem, tādējādi izrādot interesi, sistēma attēlo detalizētāku informāciju, pārvietojot elementu lietotāja virzienā, kur to iespējams vadīt ar žestiem. Lūk, piemērs: Audi activesphere konceptautomobiļa durvīs izvietotais tā sauktais Audi dimensiju enkura punkts ir fizisks elements. Kad jūs uz to skatāties, sistēma reģistrē jūsu interesi un attēlo, piemēram, salona attiecīgā brīža temperatūru. Ja uz to koncentrējat skatienu ilgāku laiku, tas kļūst interaktīvs: Lietotāja saskarnes elements pārvietojas tuvāk lietotājam, un to var vadīt virtuāli. Kad esat pabeidzis, tas uz dažām sekundēm pazūd. Jūs varat arī ar roku aizvilkt saturu prom, tādējādi lietotāja saskarnes elementu pārslēdzot atpakaļ miega režīmā. Tie nav tikai fiziski elementi, kuriem uzlikts virtuāls 3D saturs, bet gan inteliģenta, kontekstam atbilstoša lietotāja saskarne, kas ir elastīgi attēlota un ko var nemanāmi un ērti vadīt. Audi dimensijas ir vērstas uz lietotājiem un saprot viņu vajadzības.

Kad atrodaties Audi activesphere konceptautomobiļa priekšējā kreisajā sēdeklī, stūres rats tiek ievilkts neredzamā pozīcijā. Ja vadītājs vēlas pārņemt vadību, stūres rats izbīdās no neredzamās pozīcijas, un lietotāja saskarnes saturs tiek pielāgots manuālam braukšanas režīmam. Kristīna: „Pat izmantojot navigāciju, jūs ne tikai spiežat uz ikonas, lai piekļūtu tās lietošanai, bet varat arī trīsdimensionāli mijiedarboties ar navigācijas karti. Dažādiem slāņiem ir atšķirīgi informācijas līmeņi, kas pakāpeniski izveidojas atkarībā no tā, kas jūs interesē.”

Kad izkāpjat no automobiļa, lai aplūkotu dabu, piemēram, ar savu kalnu velosipēdu vai slēpēm, jūs vēlaties turpināt valkāt brilles, lai varētu attēlot nepieciešamo informāciju, piemēram, taku tīklu, nogāzes slīpumu vai brīdinājumus par ierobežotu redzamību.

Jans: „Mēs ne tikai pārliecināmies, ka tagad pirmo reizi jūs varat izmantot šādu tehnoloģiju, lai mijiedarbotos ar savu automobili un vadītu tā funkcijas, bet ietu vēl krietni tālāk. Galu galā automobilis ir digitālā jauktās realitātes platforma, kas ir gatava tam, ko mēs ceram redzēt nākotnē: Es iekāpju automobilī, un es to varu pilnīgi dabiski vadīt, izmantojot jauktās realitātes brilles. Es izkāpju no automobiļa un dodos veikt savas aktivitātes, piemēram, slēpot vai kāpt kalnos, kur arī var izmantot brilles. Automobilis ir mans paplašinātais kompanjons, kas ļauj nodrošināt šādu nemanāmu pieredzi.” Nākotnes automobilis ir iegults ekosistēmā, bagātinot reālo pasauli ar kontekstam atbilstošu virtuālo saturu.


Brilles nosaka, kas ir lietotāja fokusā, un pārvieto vadības elementu tā virzienā.

Kristīna Hūbere

Christina wearing mixed reality glasses.
A look through the MR glasses displaying the temperature setting.

Šī nākotnes tehnoloģija ļauj dizaineriem radīt neiedomājamu lietotāja pieredzi. Kristīna Hūbere: „Pats automobilis ir visaptveroša labsajūtas zona bez jebkādām redzamām datortehnoloģijām. Un tomēr tā ir inteliģenta – bet tikai fonā. Tikai tad, kad es uzlieku jauktās realitātes brilles, es spēju iedzīvināt vadības ierīces.”

Tas paver pilnīgi jaunas iespējas automobiļu projektēšanai nākotnē. Projektētājiem vairs nebūs jādomā, kur fiziski novietot vadības ierīces. Nav svarīgi, kā un kur jūs automobilī sēžat – sēdus vai pusguļus stāvoklī, izmantojot jauktās realitātes brilles, vienmēr ir garantēta piekļuve visām vadības ierīcēm. Tādējādi ir iedomājamas pilnībā atšķirīgas dizaina valodas, un kļūst iespējams pilnīgi jauns salona dizains. Nākotne joprojām būs inovatīva.

A look into the rear of the Audi activesphere concept.
 
Side view of the Audi activesphere concept with its doors open.

Izbaudiet augstas klases aktīvo dzīvesstilu

Audi activesphere konceptautomobilis ir ideāla elegances, praktiskuma un spēju simbioze – luksusa klases kupeja un bezceļu sporta automobiļa apvienojums.